Wymiana polsko-węgierska – Wyjazd do Krakowa

W poniedziałek, 20. marca nasza szkoła rozpoczęła wymianę uczniowską z Grekokatolickim Gimnazjum i Technikum im. Anny Szent na Węgrzech.

Uczniowie z Węgier przyjechali późnym wieczorem i zostali zakwaterowani  w Hotelu Turkus w Jarosławiu. Następnego dnia, w Święto Wiosny, 15 uczniów z naszej szkoły wraz z ich węgierskimi kolegami wyjechało do Krakowa. Uczniowie wspierani przez czterech opiekunów: pana Damiana Koreckiego, pana Piotra Drabika, panią Varga Mariann i panią Varga Boglárka zwiedzili Katedrę Wawelską, Sukiennice, Kościół Mariacki, Uniwersytet Jagielloński i inne najważniejsze dla tego miasta zabytkowe miejsca.

Po obiedzie w „Barze pod Temidą” młodzież miała okazję do bliższego poznania się i omówienia tematu związanego z historią polsko-węgierską, który to będą opracowywać wspólnie i prezentować w Budapeszcie w czerwcu.

Po zakwaterowaniu w Hotelu B&B Centrum Kraków uczniowie spędzili wspólnie wolny czas.

22 marca wczesnym rankiem młodzież wraz z opiekunami wyjechała do Wieliczki by  zwiedzić tamtejsza kopalnię soli, następnie Zamek Dębno. Tam  podziwiała niepowtarzalne komnaty urządzone w stylach różnych epok, widoczne np.: w Sali Rycerskiej, Kaplicy, Komnatach Barokowej i Rokokowej, Koncertowej oraz Sieni Myśliwskiej. Stała ekspozycja Muzeum – zamek w Dębnie posiada również kilka pomieszczeń o walorach dydaktycznych, mieszczą one wystawę informującą o dziejach obiektu i wsi Dębno, prezentują m. in. materiały archeologiczne.

Projekt wymiany skupia się na  odkrywaniu wspólnej historii i kultury polsko- węgierskiej. W obecnej rozdartej wojną sytuacji ważne jest aby młodzi ludzie poznawali ludzi wokół siebie poprzez osobiste kontakty aby poznali kulturę polską i węgierska oraz niezwyciężone pragnienie wolności obu narodów.

W projekcie biorą udział uczniowie klasy 1TP, 3TI oraz 3TG Baran Kuba, Kłos Michał, Kosina Kuba, Pieniążek Piotr, Stasieńko Kacper, Sopyła Klaudia, Wawrzaszek Paweł, Kowalski Kacper, Lekowski Mikołaj, Malach Gabriel, Botwina Kuba, Krzanowski Filip, Kłoś Marcin, Wawreńczuk Patryk, Makarski Mateusz

Koordynatorem po stronie węgierskiej jest pani Judit Marcsinák, natomiast w Polsce projekt koordynuje pani Agata Maciałek- Budyńczuk przy wsparciu całej Komisji Językowej.

Część pierwsza wymiany za nami, do zobaczenia w Budapeszcie.

Skip to content