Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Odbiór certyfikatów z kwalifikacji zawodowych oraz dyplomy zawodowe
do odebrania w pokoju monitoringu (pok. nr 4, parter budynku głównego).

 

Gimnazjum w Ostrowie

Doświadczenia prezentowane na pokazie podczas odwiedzin Gimnazjum z Ostrowa.

1. Płyn nienewtonowski – głównym celem tego doświadczenia, jest odpowiedź na pytanie : Czy substancja może być zarówno cieczą jak i ciałem stałym? Mieszamy mąkę ziemniaczaną z wodą, gdy uderzamy w powstałą po zmieszaniu tych dwóch składników substancję lub poruszamy rękoma wówczas w naszych rękach powstaje ciało stałe a gdy przestaniemy poruszać rękoma staje się cieczą.Mąka ziemniaczana zawierająca skrobię po zmieszaniu z wodą tworzy tzw. Płyn nienewtonowski – taka ciecz ma inną lepkość łamie ona hydrodynamiczne prawo Newtona, według którego lepkość płynu jest charakterystyczna dla danej substancji i nie zmienia się w czasie. Mąka ziemniaczana zawiera długie łańcuchy molekuł, woda dostaje się pomiędzy te łańcuchy, rozrywa je powstaje płynna substancja,ale pod wpływem nacisku woda jest wypierana i powstaje ciało stałe.

2. Burza w probówce – Burza sama w sobie jest bardzo skomplikowanym zjawiskiem, niektórych z jej aspektów nie rozumiemy do dzisiaj. Wystarczy wspomnieć choćby o ciągle niewyjaśnionym fenomenie tak zwanych piorunów kulistych. My jako chemicy – eksperymentatorzy spróbowaliśmy odtworzyć efekt błyskawic i grzmotów towarzyszących burzy w skali mikro; była to burza w probówce!

Potrzebne materiały:

  • Kwas siarkowy (VI)
  • Manganian (VII )potasu
  • alkohol etylowy( 96 %)

Probówkę mocujemy stabilnie w łapie statywu w pozycji pionowej. Następnie za pomocą pipety wlewamy na dno kilka centymetrów sześciennych stężonego kwasu siarkowego (VI ),ale tak aby nie zwilżyć ścianek naczynia.Kolejną rzeczą jaka robimy jest wlanie do probówki podobnej ilości alkoholu etylowego, robimy to powoli po ściance. Ciecze nie mogą się wymieszać ! Kwas i etanol powinny uformować dwie fazy z wyraźnie widoczna granicą pomiędzy nimi.
Kiedy mamy już wszystko przygotowane to przystępujemy do zainicjowania naszej rekcji: do probówki wrzucamy kilka maleńkich kryształów managanianu (VII) potasu.

Wyjaśnienie Dochodzi tutaj do reakcji pomiędzy manganianem (VII)potasu a kwasem siarkowym.
Powstający w tej reakcji siedmiotlenek manganu jest bardzo nietrwałym związkiem i jednocześnie utleniaczem. To właśnie on gwałtownie utlenia alkoholetylowy czemu towarzyszy wydzielanie dużej ilości energii(formalnie dochodzi do maleńkich eksplozji w obrębie mieszaniny reakcyjnej. Obserwowaliśmy to jako rozbłyski i trzaski. Jest to taki efekt jak nagranie burzy oglądanej sponad chmur jak na zdj.

3. „Znikający styropian” – Styropian jest bardzo popularnym materiałem stosowanym między innymi do ocieplania naszych domów. Jest to materiał nieodporny na działanie wielu rozpuszczalników organicznych (np. aceton czy rozpuszczalniki aromatyczne), olejów, smarów. Jeżeli podziałamy rozpuszczalnikiem na styropian to to prostu styropian „zniknie”
Tak naprawdę ulega on rozpuszczeniu w rozpuszczalniku, a powietrze uwięzione w jego strukturze, podczas procesu rozpuszczania ulatnia się.

4. Doświadczenie z jakiem w butelce. Czy można umieścić jajko w szklanej butelce o średnicy mniejszej niż szerokość jajka? W normalnych warunkach nie włożymy jajka do butelki,ale małe czary mary i gotowe.Gotujemy jajko na twardo i obieramy ze skorupki,do butelki wrzucamy zapalona zapałkę lub zapalony papier. Natychmiast zatykamy jajkiem wylot u butelki i obserwujemy co się dzieje z jakiem w miarę ochładzania butelki, i dlaczego jajko wpadło do butelki. Wnioski : Po wrzuceniu zapalonych zapałek do butelki nagrzało się także powietrze wewnątrz butelki. Ponieważ wylot butelki był otwarty, ciśnienie powietrza wewnątrz butelki było równe ciśnieniu atmosferycznemu. Po zatkaniu wylotu butelki, pewna ilość powietrza została szczelnie zamknięta we wnętrzu butelki. Powietrze to w miarę upływu czasu, ochładzało się.Jeśli w zamkniętym pojemniku maleje temperatura gazu to jego ciśnienie też spada i odwrotnie. Wewnątrz butelki wytworzyło się podciśnienie, czyli ciśnienie niższe od atmosferycznego, które cały czas panowała na zewnątrz. Różnica ciśnień na zewnątrz, wewnątrz była tak duża,że jajko zostało wepchnięte do butelki.

5. Doświadczenie z płonącymi cytrynami. W plasterek cytryny wbijamy 4 zapałki tak, aby tworzyły boki ostrosłupa o podstawie czworokąta, układamy delikatnie plasterek cytrynę na wodzie i podpalamy zapałki, a następnie, na plasterek cytryny z zapalonymi zapałkami nakładamy słoik. Efekt polega na tym,że powietrze w słoiku zostaje ogrzane przez zapałki,ha następnie zostaje ochłodzone i zmniejsza swoją objętość(więc zmniejsza ciśnienie) i woda jest wpychana do słoika przez ciśnienie atmosferyczne.

6. Skaczące jajko. Po włożeniu jajka do octu, rozpoczyna się reakcja.Kwas octowy rozpuszcza skorupkę jajko staje się elastyczne. Pozostaje jedynie wyraźna nienaruszona błona zewnętrzna.Jajko zachowuje się tak jakby było z gumy.

7. Płonące deska. Dlaczego deska, która płonie, pozostaje nieuszkodzona przez ogień. Odpowiedź jest prosta. Wypuszczamy gaz z zapalniczki a następnie podpalmy, efekt jest znakomity.

Uczniowie, którzy brali udział w pokazie: Agata Osuch Łukasz Bisacki, Mrozowicz Marcin, Jakub Sidor.

?>