godlonowe headerlog  ZSTiO5 iso n


Każdego roku, w okresie adwentowym, miasta w Niemczech nabierają świątecznego blasku za sprawą kiermaszów bożonarodzeniowych- „WEIHNACHTSMARKTÓW”.Tradycja ta wywodzi się już z XIII wiecznej Austrii. Pierwszy odnotowany Weihnachtsmarkt miał miejsce w Wiedniu w roku 1294.

Początkowo trwały one tylko jeden dzień. Były stworzone z myślą o zaopatrzeniu ludzi we wszystkie niezbędne świąteczne produkty – ozdoby, przedmioty religijne, produkty do stworzenia świątecznych i uroczystych dań. Oprócz tego jarmarkom towarzyszyły zawsze występy lokalnych artystów, którzy tworzyli wyjątkowy klimat dla miejscowej ludności. W Niemczech tradycja ta sięga końca XIV wieku, gdzie jeden z pierwszych takich jarmarków miał miejsce we Frankfurcie nad Menem w 1393 roku.

Uczniowie naszej szkoły podążając za wielowiekową tradycją krajów niemieckiego obszaru językowego organizują w dniu 16.12.2016 r. kiermasz bożonarodzeniowy „ Weinachtsmarkt”. Podczas kiermaszu będzie można degustować popularne ciasta bożonarodzeniowe w Niemczech, takie jak: Lebkuchen(piernik), Zimtsternen(gwiazdki cynamonowe), Plätzchen( ciasteczka), Apfelkuchen( ciasto jabłkowe), Schokoladenkuchen( ciasto czekoladowe).
Kiermasz odbędzie się na pierwszym piętrze budynku szkoły w godz. od 9.00 do 14.00.
Serdecznie zapraszamy!

    bip2