Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Weekend – Saloniki – Grecja – Erasmus+

Piąty i szósty dzień pobytu upłynął uczniom branżówki na kolejnym zwiedzaniu okolicznych zabytków oraz wycieczce poza miasto.

W sobotę uczniowie pojechali do miasta wodospadów –Edessy i miejscowości Pozar słynącej z gorących źródeł.
W starożytności miasto Edessa nazywano “wieża w wodzie”. Założył je w 813 r.p.n.e. król Macedonii Heraklidis Keranos. Wodospady powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto w XIV wieku. Ze względu na pomniejsze trzęsienia z biegiem lat nastąpiły zmiany w ich budowie. Park Wodospadów jest ogromny. Ma powierzchnię ok. 100.000m2, a jego największa atrakcja, wodospady, znajdują się na krańcu skały. Mieszkańcy nazywają je „brwiami miasta”. Największy z wodospadów ma 70m wysokości i nazywa się Karanos. Pod nim znajduje się dróżka, dzięki której można go obejść z różnych stron. Obok znajduje się niewielka jaskinia ze stalaktytami.
Kolejną atrakcją wycieczki była miejscowość Pozar słynąca ze źródeł termalnych. Uczniowie mieli okazję skorzystać z terapeutycznych właściwości leczniczych gorących źródeł na wysokości 400m, zrelaksować się w otoczeniu pięknej przyrody na tle góry Voras, na północny zachód od Aridii. Lecznicza woda wytryskiwana w stałej temperaturze 37°C wywołuje uczucie dobrego samopoczucia ciała, rewitalizacji i relaksu czego dowodem są dobre nastroje chłopaków w drodze powrotnej i śpiewy w autobusie.
W sobotę uczniowie pożegnali się z restauracją Sofis, gdzie do tej pory jedli obiady i kolacje oraz pyszne kolorowe desery. Na pamiątkę zrobili sobie zdjęcie z przemiłą obsługą.
Niedziela przebiegła na zwiedzaniu Białej Wieży oraz Muzeum Kultury Bizantyjskiej.
W muzeum uczniowie oglądali 11 wystaw składających się z ponad 3000 eksponatów m.in.: mozaiki podłogowe oraz elementy rzeźbiarskie z wczesnochrześcijańskich świątyń, malowidła ścienne, relikwiarze oraz inne artefakty wykonane w pierwszych wiekach cesarstwa wschodnio-rzymskiego, pokryte malowidłami wczesnochrześcijańskie grobowce, monety z podobiznami bizantyjskich cesarzy, ikony oraz inne późnośredniowieczne dzieła sztuki, liczne naczynia oraz inne obiekty codziennego użytku.
Biała Wieża w Salonikach to najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna w tym greckim mieście. Ma 27 m wysokości i 23 m średnicy. Na jej szczycie znajduje się mniejsza wieża o wysokości 6 m stanowiąca punkt widokowy. Dawniej wieża w Salonikach pełniła funkcję więzienia, w którym odbywały się egzekucje, a dziś jest miejscem mieszczącym różne ekspozycje związane z historią Salonik. Uczniowie podczas jej zwiedzania mogli obejrzeć panoramę Salonik.
W niedzielę uczniowie rozpoczęli przygodę kulinarną w nowej restauracji AKRON, gdzie będą poznawać dalej kuchnię grecką jedząc miejscowe specjały. Koniec dnia zakończyli pięknym zachodem Słońca w porcie.
Projekt Erasmus+ 2021-1-PL01-KA121-VET-000011804.