Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Odbiór certyfikatów z kwalifikacji zawodowych oraz dyplomy zawodowe
do odebrania w pokoju monitoringu (pok. nr 4, parter budynku głównego).

 

III Dzień Języka Niemieckiego

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu 25.09.2014 obchodzono trzeci już z kolei Dzień Języka Niemieckiego. W tym roku uroczystość uświetniła wizyta nauczycieli niemieckich z partnerskiej szkoły w Schönebeck, których celem było uczestnictwo w obchodach jubileuszu 10-lecia wymiany polsko-niemieckiej prowadzonej przez obydwie szkoły.

Już od 2004 roku ZSTiO im. Stefana Banacha w Jarosławiu prowadził aktywną wymianę młodzieży polsko-niemieckiej. Dzięki niej co roku uczniowie mieli możliwość wyjazdu do Niemiec. Przez dwa lata od 2006 do 2007 w wymianie uczestniczyli również uczniowie ze Słowacji. Od 2007 roku do współpracy aktywnie włączyła się również szkoła z Walii. W trakcie dziesięcioletniej współpracy polsko-niemieckiej zrealizowano dwa unijne niemieckojęzyczne programy Comeniusa z partnerami z Walii, Słowacji. Celem wymiany polsko-niemiecko-walijskiej była rozbudowa niemieckojęzycznej bilingwalnej platformy do nauki języka niemieckiego www.jasobak.de, poznanie polskiego dziedzictwa kulturowego, akceptacja innych kultur, oraz dialog międzykulturowy.

Program spotkania uczniów z Polski Niemiec był zawsze bardzo bogaty. Młodzież w czasie wymiany zwiedzała m.in. zabytki Jarosławia, Hutę Szkła, Zakłady LU Polska oraz brała udział w wycieczkach do Krakowa, Rzeszowa, Krasiczyna, Sandomierza, Łańcuta, Lublina i Majdanka. W ramach realizacji dwóch niemieckojęzycznych projektów unijnych w ZSTIO gościły w szkole grupy młodzieży i nauczycieli ze szkół partnerskich w Niemczech, Walii i Słowacji. Oprócz systematycznych wyjazdów do Niemiec w ramach projektu polsko-niemieckiego zakupiono 10 notebooków dla uczniów, dzięki którym mogli oni niezależnie od miejsca, czasu czy dostępu do Internetu pracować na bilingwalnej platformie podnosząc i doskonaląc swoje kompetencje w zakresie języka niemieckiego, zwyczajów i kultury niemieckiego obszaru językowego. Bilingwalna platforma internetowa umożliwiła uczenie się wszystkimi zmysłami, ponieważ uczniowie nie tylko słuchali np. muzyki, ale i oglądali wspólnie przygotowane przez siebie komiksy, filmy.

Obchody III Dnia Języka Niemieckiego rozpoczął uroczyście dyrektor szkoły mgr Adam Tomaszewski a następnie głos zabrał przedstawiciel wydziału promocji starostwa w Jarosławiu, pan mgr Adam Halwa. Nauczycielka z Niemiec p. Cornelia Patz i pan Henry Patz zabrali uczestników spotkania w podróż wspomnień prezentując dorobek 10-letniej współpracy polsko-niemieckiej.

Monika Wilczek, uczennica klasy III Tc, laureatka międzynarodowego konkursu „Reporterzy w podróży”, która w nagrodę przez tydzień przebywała w Berlinie, zaprezentowała materiał wspomnieniowy z pobytu w stolicy Niemiec, gdzie w trakcie zajęć nabywała umiejętności dziennikarskie i redagowania tekstów użytkowych. Następnie wysłuchano wykładu pana Uwe Märker na temat szkolnictwa zawodowego w Niemczech.

W drugiej części obchodów Dnia Języka Niemieckiego odbył się konkurs języka niemieckiego dla uczniów gimnazjów. Zwycięzcą został Maksymilian Moskal, uczeń III klasy z Gimnazjum nr 4 w Jarosławiu.

Koordynatorem wymiany polsko-niemieckiej jest nauczycielka języka niemieckiego p. Zofia Kulnianin.

?>