Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Erasmus+ 3 i 4 dzień pobytu – Saloniki – Grecja

Trzeci i czwarty dzień pobytu (czwartek i piątek) w Salonikach to poznawanie miasta, podziwianie miejscowych zabytków i lokalnych specjałów greckich.

W czwartek zwiedzanie trwało do późnych godzin nocnych –Saloniki nocą, a w piątek nasi uczniowie wraz z grupą z Krakowa zwiedzili Grecką Cerkiew Prawosławną Agios Georgios zwaną nieformalnie Kościołem Rotundy oraz Łuk Triumfalny Galeriusza.
Otoczona współczesną zabudową Rotunda jest najważniejszym śladem po czasach rzymskich. Ta imponująca budowla powstała prawdopodobnie pomiędzy 303 a 305 rokiem. Posiada wczesnochrześcijańskie mozaiki z początków VI wieku znajdujące się po wewnętrznej stronie kopuły. Uznaje się, że Rotunda była budowana przez Galeriusza jako cesarska świątynia poświęcona Jowiszowi (Jupiterowi-Zeusowi) oraz innym bóstwom opiekuńczym Tetrarchii (i wzorowano ją na rzymskim Panteonie).
Nieopodal Rotundy stoi łuk triumfalny Galeriusza (nazywany przez miejscowych Kamara) wzniesiony w hołdzie dla tetrarchy po jego zwycięskiej wojnie z Persami. Pierwotnie posiadał on cztery filary (zachowały się dwa) i tworzył czteroprzelotową strukturę nazywaną tetrapylonem. Umieszczone na filarach marmurowe płaskorzeźby przedstawiają sceny bitewne oraz moment powitania władcy. W zależności od źródła natrafimy na inne daty wzniesienia budowli - od końcówki III stulecia do 305 roku.
Projekt Erasmus+ 2021-1-PL01-KA121-VET-000011804.