godlonowe headerlog  ZSTiO5 iso n

pozyczki

Wzorem roku ubiegłego, 16 grudnia 2016 odbył się w szkole    „Weihnachtsmarkt – Jarmark Bożonarodzeniowy”.

Kiermasz to tradycja  krajów niemieckiego obszaru językowego sięgająca końca XIII wieku. Również w naszej szkole cieszył się sympatią  i ogromnym zaangażowaniem uczniów z klas: 1 Tn, 1Ti, 2Te, 3 Lh.Wszystkie ciasta dostępne na jarmarku  zostały wykonane przez naszych uczniów. Młodzież przygotowała  stoisko z ciastami oraz własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi.Podczas kiermaszu można było degustować ciasta  bożonarodzeniowe popularne w Niemczech, takie jak: Lebkuchen(piernik), Apfelkuchen(ciasto jabłkowe), Schokoladenkuuchen (ciasto czekoladowe), Plätzchen(ciasteczka). Bardzo efektownym akcentem na kiermaszu był domek z piernika wykonany przez ucznia klasy 1 Ti- Kacpra Filę. Kiermasz spotkał się z miłym odbiorem wśród młodzieży naszej szkoły i  wszystkie ciasta zostały bardzo szybko sprzedane.

Dochód z kiermaszu zostanie zagospodarowany na działania  związane z popularyzacją języka niemieckiego ustalone przez Szkolną Komisję Języków Obcych.

Niemcy pokazują nam wiele pięknych, wartościowych i różnorodnych tradycji oraz zwyczajów bożonarodzeniowych, dlatego warto je poznawać i kultywować. Tegoroczny Weihnachtsmarkt w naszej szkole pokazał nam jedną z odsłon bogatej niemieckiej tradycji świąt Bożego Narodzenia!

bip2